Zázrak menom funkčný tréning

Nie je tomu dlho, čo svet fitness ovládol pojem zvaný funkčný tréning. Každé druhé fitnesscentrum ponúka hodiny funkčného tréningu, každý osobný tréner má vo svojom profile uvedené, že je odborníkom v tejto oblasti. Vedia ale klienti, ktorí majú o tieto tréningy záujem o čo vlastne ide? Vie to fitnesscentrum, ktoré tieto hodiny ponúka? Vie to vôbec tréner, odborník v oblasti „funkčného tréningu“?

Pred tým, ako sa v článku dostaneme ďalej, skúste si predstaviť, čo to môže byť, ako taký tréning vyzerá a aké by mali byť jeho ciele. Keď napíšete „funkčný tréning“ do vševedúceho googlu, vyhodí vám obrázky cvičení s rôznymi „špeciálnymi“ pomôckami (fitlopta, bosu, TRX, rôzne medicinbaly, lodné lano...). Poprípade nájdete skupinové cvičenia vzpieračského alebo „strongmannovského“ charakteru.

Anglická wikipedia charakterizuje funkčný tréning ako súhrn cvičení, ktoré nám pomôžu vykonávať pohyby v našom bežnom živote. To znamená, že naše telo „sfunkčníme“ pre potreby každodenného života. Tento termín prenikol do sveta fitness z fyzioterapie. Pôvodne označoval cvičenia slúžiace na rekonvalescenciu pacientov z rôznymi poruchami hybnosti.

Je teda balansovanie na troch bosu, s dvoma medicinbalmi v rukách a jedným na hlave naozaj funkčný? Áno je, pokiaľ ste profesionálny žonglér! Ani skupinové tréningy so vzpieračskými prvkami nebudú pre väčšinu zúčastnených funkčným tréningom. Práve naopak. Pri týchto tréningoch nemá tréner žiadnu šancu dbať na individuálne potreby jednotlivca. Pokiaľ ste takéto tréningy videli, tak mi pravdepodobne dáte za pravdu, že technika vykonávania cvičení u niektorých jednotlivcov je niekedy priam katastrofálna.

Namiesto získania zdravého a komplexne silného tela títo ľudia riskujú zranenie a zautomatizovanie chybných pohybových stereotypov. Treba si uvedomiť, že pre každého znamená funkčný tréning niečo iné. Predstavte si dvoch návštevníkov fitnesscentra. Obidvaja chcú zlepšiť svoju kondíciu a odstrániť niektoré zdravotné problémy. Jeden má ochabnuté svalstvo stehien, druhý má problémy s kolenami. Budú drepy s činkou pre obidvoch funkčným tréningom? Asi ťažko. Tak isto ani cvičenie s lodným lanom nebude funkčným tréningum pre 70-ročného človeka, ktorý chce ostať čo najdlhšie mobilný.

Pokiaľ chceme mať zdravé a funkčné telo, musíme vychádzať z našej aktuálnej kondície, individuálnych charakteristík somatického, svalového alebo kardiovaskulárneho charakteru. Taktiež je dôležité ako vyzerá náš denný režim. Inak bude funkčný tréning vyzerať pre človeka pracujúceho v kancelárii, inak pre človeka manuálne pracujúceho. Funkčný tréning slúži na odstránenie našich nedostatkov, svalových disbalancií a komplexné posilnenie vonkajších aj vnútorných svalových skupín.

Nemám nič proti skupinovým cvičeniam ani rôznym netradičným tréningovým pomôckam. Treba si však uvedomiť, že samotné používanie kettlebellu alebo lodného lana nerobí tréning funkčným. Z hľadiska zdravého tréningu je v prvom rade dôležité naučiť sa správnu techniku jednotlivých pohybov. Začiatočník musí ovládať v prvom rade jednoduché cviky. Pri takomto cvičení sa môže pokojne sústrediť na správne dýchanie a držanie tela. Po čase sa tento pohyb zautomatizuje a vytvorí správny pohybový stereotyp. V ďalšej fáze môže cvičenec prejsť na zložitejšie cviky, pri ktorých bude automaticky držať správnu polohu tela, bude správne dýchať a tým pádom má väčšiu šancu, že jeho tréning bude naozaj funkčný.

Pred tým ako začne človek s tréningom, mal by vedieť o svojich svalových disbalanciách, skrátených a ochabnutých svaloch. Musí poznať správnu techniku jednotlivých cvikov a byť schopný aplikovať konkrétne cviky pre dosiahnutie konkrétnych cieľov. Bez základnej znalosti anatómie a funkcie svalov, či svalových skupín sa môžu svalové nerovnováhy prehĺbiť. Zistiť mnohé disbalancie sa dá už pohľadom na prirodzene vzpriamené telo človeka.                                
Na obrázku vpravo môžeme vidieť hyperlordózu (nadmerné prehnutie v driekovej oblasti) kombinovanú s hyperkyfózou ("guľatý chrbát"). Pri takomto držaní tela sú ochabnuté brušné svaly, medzilopatkové svaly, dolné vlákna trapézu a naopak vzpriamovače chrbtice, prsné svalstvo, horné vlákna trapézu sú skrátené. V nerovnováhe budú taktiež svaly pôsobiace na panvu a to skrátený bedrovodriekový a ochabnutý veľký sedací sval. Skúsený tréner niektoré disbalancie spozoruje na prvý pohľad, iné sa dajú zistiť diagnostikou segmentov tela v rôznych polohách.

Správny tréning sa snaží tieto nerovnováhy odstrániť, ochabnuté svaly posilniť, zlepšiť elasticitu skrátených svalov a tým zlepšovať držanie tela. Okrem toho nám získaná sila uľahčí každodenný život a je vynikajúcou prevenciou pred mnohými civilizačnými chorobami.

V praxi je najlepšie začať cvičiť jednoduché cviky s vlastnou hmotnosťou ako sú drepy, kľuky, výpady, zhyby... Pri cvičení s činkami je vhodné začať s ľahšimi hmotnosťami. Výber cvikov by mal rešpektovať individuálne potreby jednotlivca. Napríklad pokiaľ máte skrátené prsné svalstvo, je vhodnejšie zaradiť "rozpažovačky" s jednoručkami alebo "pulover" ako bench-pres s veľkou činkou. Cvičenie na moderných strojoch (až na pár výnimiek) nie je pre funkčný tréning najlepšou cestou. Rozsah pohybu pri takomto cvičení je obmedzený a stabilizačné svaly, ktoré zabezpečujú oporu pre telo v bežnom živote sú pri takomto cvičení menej zaťažované.

Pokiaľ nemáte potrebné znalosti a chcete správne trénovať, obráťte sa na skúseného trénera alebo niekoho o kom ste presvedčení, že tieto znalosti má. Vyberajte opatrne, pretože po posilňovniach sa pohybuje veľa "kulturistov", ktorých telá sú zdeformované jednostranným zaťažovaním obľúbených svalových partií. V prípade, že vo svojom okolí nikoho takého nemáte, neostáva vám nič iné ako samoštúdium. Našťastie dnes je na internete mnoho informácií o cvičení a zdravom životnom štýle. Zdrojom informácií nech sú pre vás odborné články a stránky zaoberajúce sa problematikou, nie bombastické reklamy slúžiace na predaj "funkčných" pomôcok.

Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštěvnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií.