Poď trénovať!

Posilňovanie detí a mládeže. Áno alebo nie? (1. časť - Ako som začínal)

 

So silovým tréningom som začal niekoľko týždňov pred dovŕšením pätnásteho roku života. Nejednalo sa o prevažne tréning s vlastným telom, ale o skutočný silovo - kulturistický tréning, s pre mňa vtedy ťažkými činkami. Akosi intuitívne som sa na tento tréning pripravoval už odmalička. Prvými skúsenosťami so silovými cvikmi boli hodiny karate alebo kickboxu (mal som 6 rokov), kde sa vykonávali štandardné cviky ako kľuky alebo "brušáky".

Neskôr (okolo dvanásteho roku) som si vytvoril vlastný domáci posilňovací program. "Na prsia" som cvičil kľuky, na brušné svaly priame a šikmé brušáky. Na moje šťastie sme mali v izbe dve poschodové postele (štyria bratia v jednej izbe) a tak som triceps vyriešil kľukmi na bradlách (bradlami boli poschodové postele). Postele boli tak skonštruované, že som vrchné poschodie vedel využiť podobne ako hrazdu a tak som mohol počas tréningu precvičiť aj chrbtové svalstvo a biceps. Popri tomto tréningu som sa v škole, vonku neustále pretláčal s kamarátmi i nekamarátmi (často so staršími chlapcami), takže na tréning s činkami som bol v puberte z hľadiska mentálnej aj fyzickej sily pripravený. 

Posilňovanie bolo v nižšom veku u mňa doplnkom iných športov. Ako väčšina detí som sa odmalička venoval futbalu, od dvanástich rokov to bol naplno tenis (7x do týždňa). Od pätnásteho roku sa stala v mojom každodennom režime posilňovňa rovnocenným partnerom tenisu. Od sedemnástich rokov boli činky mojou hlavnou záľubou, až posadnutosťou. Až kým neprišiel bicykel, ale to už zachádzam na účely tohoto článku priďaleko...alebo nie!?

So zvládnutím techniky cvikov s činkami mi pomohol mamin kolega - učiteľ telocviku, ktorý sa dlhé roky tomuto tréningu venoval. Okrem toho ma naučil, ako sa dá s pomocou činiek "rozbiť" celé telo. Tréningy boli naozaj ťažké, od počiatku som vedel, čo znamená odcvičiť všetky cviky za jeden tréning do zlyhania. Po pár mesiacoch som pokračoval v príprave sám, študoval som časopisy, získaval informácie na internete, čosi odkukal od starších a skúsenejších borcov v klube, kde som neskôr súťažil. 

                                           Od sedemnástich som sa venoval súťažne silovému trojboju

Za dlhé roky tréningu s činkami som nemal jediné zranenie, nikdy ma nebolel chrbát. Keď sa spätne pozerám na genézu môjho silového tréningu, mal som asi veľa šťastia a zhody správnych okolností, že som sa nedopustil mnohých chýb. Športovanie odmalička, domáce cvičenie s vlastným telom a relatívne dobré genetické predispozície. Vďaka týmto atribútom som sa mohol v pätnástich rokoch pasovať s ťažkými činkami.

S dnešnými vedomosťami a skúsenosťami by som niektoré veci v mojom tréningu zmenil. Najmä s vedomím, že sa v budúcnosti vrhnem na vytrvalostný šport. Napriek tomu som presvedčený, že mi tréning v posilňovni v mladom veku priniesol mnoho benefitov, z ktorých budem ťažiť celý život.

Na Fakulte telesnej výchovy a športu sme si prešli mnohými druhmi športov a pre úspešné absolvovanie školy sme museli splniť mnoho fyzických testov (limity v atletických a gymnastických disciplínach, športových hrách, lyžovaní, plávaní atď. ). Viem, že mi silový tréning mnoho zápočtov uľahčil! Počas štúdia, som si naplno uvedomil, že vyvážený silový tréning môže byť obrovskou výhodou a skvelým doplnkom pri vykonávaní mnohých športov. Získané kondičné schopnosti v mladom veku sú tiež dobrým základom pre dobrý fyzický stav v dospelosti.

Je však pre každého pätnásťročného chlapca tréning maximálnej sily vhodný? Ako začať s cvičením? Kedy začať? Aké benefity môže priniesť dieťaťu príprava v posilňovni? Prestane dieťa vplyvom silového tréningu rásť? Prečo je dobré pre dieťa, ktoré sa venuje výkonnostne inému športu, zaradiť aj tréning v posilňovni? Odpovede na tieto a niektoré iné otázky nájdete v druhej časti článku : Benefity silového tréningu detí

 

 

Môj blog

  • Držať sa pre redukciu tukov nízkej intenzity?

     V júni 2019 ma k tomuto krátkemu príspevku inšpiroval jeden 70 ročný Pán, skvelý športovec, cyklista, napriek svojmu veku vo výbornej kondícii.

    Po stúpaní na Biely Kríž v Malých Karpatoch sme si s kamošmi urobili krátku pauzu na občerstvenie. Chalani nie sú v zlej forme! Nejaké to kilečko zbytočných tukových zásob by im však zlepšilo výkon v kopcoch a ako je mojím „dobrým“ zvykom, chvastúnsky som im odporučil zhodiť.

    Čítať ďalej...
  • Posilňovanie detí a mládeže. Áno alebo nie? (2 časť - Benefity silového tréningu detí)

    deti-trening-bratislavaKedy môžu deti začať s posilňovaním? Prečo je výhodnejšie začať cvičiť v mladom veku? Je dôležité pre dieťa, ktoré sa venuje výkonnostne nejakému športu venovať sa aj silovému tréningu? Ovplyvní silový tréning rast dieťaťa? Čítajte...

    Čítať ďalej...
  • Posilňovanie detí a mládeže. Áno alebo nie? (1. časť - Ako som začínal)

     deti-cinkySo silovým tréningom som začal niekoľko týždňov pred dovŕšením pätnásteho roku života. Nejednalo sa o prevažne tréning s vlastným telom, ale o skutočný silovo - kulturistický tréning, s pre mňa vtedy ťažkými činkami. Akosi intuitívne som sa na tento tréning pripravoval už odmalička. Prvými skúsenosťami so silovými cvikmi boli hodiny karate alebo kickboxu (mal som 6 rokov), kde sa vykonávali štandardné cviky ako kľuky alebo "brušáky".

    Čítať ďalej...
  • Zaručený návod na zlepšenie postavy

    Trener BratislavaKaždý, kto chce dosiahnuť výsledky – zlepšenie v ktorejkoľvek sfére života, musí na tomto cieli pracovať! Iné to nie je ani s redukciou hmotnosti alebo s vyformovaním postavy. Práve naopak, tvrdá a cieľavedomá práca vám progres zaručí! V nasledujúcich riadkoch nájdete odporúčania, ktoré musíte pre splnenie vášho cieľa dodržiavať.

    Čítať ďalej...
  • Silový trénig cyklistu (3. časť - Najefektívnejšie cviky)

    silovy trening cyklistuVýber cvikov, ktoré môžete zaradiť do tréningu je skutočne široký. Cieľom silového tréningu cyklistu nie sú obrovské bicepsy, ale zlepšenie výkonu na bicykli, kompenzácia svalových nerovnováh, ktoré so sebou cyklistika prináša a prevencia pred zranením, bolesťou chrbta, kolien, či bedrového kĺbu.

    Čítať ďalej...

Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštěvnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií.